Byli jsme u toho aneb Ceny Paměti národa 2014

Členové Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy měli tu čest zazpívat při slavnostním ceremoniálu předávání Cen Paměti národa 2014, který u příležitosti 25. výročí od „Sametové revoluce“ vysílala živě Česká televize v hlavním vysílacím čase (od 20:00) na programu ČT2.
VUS tak přijal pozvání v rámci „Koncertu pro hrdiny“ na spoluúčinkování se slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner a někdejší slovenskou popovou hvězdou Mariánem Vargou v písni Ľalia poľná, kterou Marián Varga složil a nazpíval v sedmdesátých letech s Pavolem Hammelem.

Píseň zazněla jako poděkování pro oceněného Antona Srholce (*1929), který pro svou katolickou víru a touhu stát se knězem se pokusil v roce 1951 o emigraci, načež strávil deset let v lágrech na Jáchymovsku a v Příbrami. Propustili ho na amnestii a díky krátkému uvolnění na konci šedesátých let mohl v Římě vystudovat teologii, kde jej v květnu 1970 vysvětil sám papež Pavel VI. Poté se vrátil zpět do vlasti. V roce 1985 mu byl státní souhlas k výkonu duchovní služby odňat a v listopadu 1989 Anton Srholec vystoupil na několika demonstracích a naplno se zapojil do církevního i společenského života. „Velmi mě těší, že jsem zůstal se svým národem. V pokoře člověk přispívá k tomu, aby to bylo lepší, ne tak zoufale beznadějné.“

Publikováno: Úterý, 18. 11. 2014, 10:05
Zařazeno v kategorii: VUS UK v médiích
Komentáře k tomuto příspěvku můžete sledovat pomocí kanálu RSS 2.0. K příspěvku momentálně nemůžete psát komentáře. Ping není povolen.

Comments are closed.