Johannes BRAHMS: NĚMECKÉ REQUIEM

V neděli 7. listopadu jsme pražským posluchačům připravili další produkt velmi plodné spolupráce Vysokoškolského uměleckého souboru UK Praha a Sboru chrámu sv. Štěpána z německého Karlsruhe, koncertní provedení vrcholné kantátové skladby 19. století, Německého requiem Johannesa Brahmse. Na koncertě se pod taktovkou uměleckého šéfa pražského VUSu Jakuba Zichy představili rovněž sólisté Monika Brychtová a František Zahradníček, orchestrálního partu se ujala Pražská komorní filharmonie. Záštitu nad koncertem převzal J. E. pan Johannes Haindl, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze.
Johannes Brahms

Johannes Brahms

Spolupráce obou pěveckých těles se datuje již od roku 1993, kdy se soubory potkaly při provedení Dvořákova Requiem. V dalších letech došlo i na Dvořákovo Stabat Mater (1995 a 2004), Requiem G. Verdiho (1998), či Beethovenovu Missu solemnis (1999). Zatím poslední příležitostí ke spolupráci bylo opětovné provedení Dvořákova Requiem v roce 2007.

V počátcích spolupráce bývalo zvykem, že se nastudovaná skladba předvedla v obou domovských městech, tedy v Karlsruhe i v Praze. V poslední době jsme (zejména z ekonomických důvodů) od tohoto modelu museli upustit a omezit se pouze na provedení v Německu. Letošní projekt po dlouhé době zavítal rovněž do Prahy a tak si i pražští posluchači mohli vychutnat nádherné tóny mistrovské Brahmsovy kompozice v interpretaci dvou velkých smíšených sborů, jimž velmi zdařile sekundovali mladí čeští sólisté, sopranistka Monika Brychtová a basbarytonista František Zahradníček, za doprovodu Pražské komorní filharmonie. Soudě podle vřelých reakcí chrámu, který v ono odpoledne čítal na 400 hlav, koncert se vydařil.

Týden po úspěšném provedení Brahmsova Německého Requiem v Praze došlo k jeho repríze v Karlsruhe. Na 800 posluchačů zcela zaplnilo Stadtkirche St. Stephan, aby si vyslechli toto vrcholné Brahmsovo dílo. Pod taktovkou Patricka Fritz-Benzinga zazpívaly opět spojené sbory Chrámu Sv. Štěpána a VUS UK Praha, sólové party přednesli Sally Stevens (Soprán) a Clemens Morgenthaler (Basbaryton), oba sólisté opery v Karlsruhe. Zpěváky výborně doplnila Komorní filharmonie Karlsruhe.

Brahms: Německé Requiem 7.11.2010, kostel sv. Antonína v Praze Holešovicích, foto: Tomáš Drbohlav

Publikováno: Pondělí, 8. 11. 2010, 08:44
Zařazeno v kategorii: Koncertní činnost
Komentáře k tomuto příspěvku můžete sledovat pomocí kanálu RSS 2.0. K příspěvku momentálně nemůžete psát komentáře. Ping není povolen.

Comments are closed.