Podzimní vzpomínání

V krátkém sledu několika dní měli naši posluchači opět možnost poslechnout si Vysokoškolský umělecký soubor UK ve dvou rozdílných podobách.

Nejprve jsme si připomněli, že je to už pět let, co nás opustili dva naši přední hudební skladatelé, Petr Eben a Zdeněk Lukáš. Věnovali jsme jim podstatnou část Benefičního koncertu, jímž jsme se pokusili přispět na pořízení nových varhan do kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, kde se také koncert uskutečnil. Po úvodu v podobě renesančních a romantických vícesborových skladeb vyslechl zcela zaplněný kostel výběr z Requiem pro smíšený sbor a Te Deum Zdeňka Lukáše a Missu Adventus a moteto Ubi caritas Petra Ebena.

V pátek 2. listopadu jsme pak vzpomínali na všechny věrné zemřelé při slavnostní bohoslužbě v bazilice svatého Jakuba na Starém Městě. Smuteční mše Wolfganga A. Mozarta zazněla jako velká modlitba, jejíž závěrečná část (Lux aeterna luceat eis, Domine – světlo věčné ať jim svítí, Pane) se v prostoru baziliky vznášela ještě dlouho po doznění poslední tónů krásné hudby.

Mozart: Requiem, Bazilika sv. Jakuba

Kdo tato dvě vystoupení nestihl, bude mít do konce roku ještě několik příležitostí si nás poslechnout. Na konci listopadu vystoupíme v rámci festivalu Dny soudobé hudby 2012 s programem z tvorby Jana Málka (Romance o Štemberkovi) a Jana Vičara (Gufo – Vejr). V posledním předvánočním týdnu pak nejprve (18. 12.) představíme zbrusu nový repertoár na našem vlastním Vánočním koncertu v kostele sv. Šimona a Judy; dramaturgickou dominantou zde bude uvedení Křečovické mše Josefa Suka. O den později (19. 12.) provedeme tradiční Vánoční koncert pro vedení Karlovy Univerzity, kde uvedeme repertoár, jenž zde měl být proveden vloni. Loňský koncert se však bohužel nekonal, vzhledem ke státnímu smutku po úmrtí Václava Havla.

Koncert 19. 12. v Karolinu je uzavřenou akcí pouze pro vedení UK, na ostatní koncerty všechny posluchače SRDEČNĚ ZVEME!

Publikováno: Sobota, 3. 11. 2012, 15:06
Zařazeno v kategorii: Nezařazené
Komentáře k tomuto příspěvku můžete sledovat pomocí kanálu RSS 2.0. K příspěvku momentálně nemůžete psát komentáře. Ping není povolen.

Comments are closed.