Modlitba za Jana Nepomuckého s Plzeňskou filharmonií a VUS UK

16. 5. 2021 - 16:00

kostel sv. Jakuba Staršího v Nepomuku, Přesanické náměstí, Nepomuk

V rámci oslav letošního 300. výročí blahořečení Jana Nepomuckého jsme s radostí a pokorou přijali pozvání na jedné ze stěžejních akcí svatojánských oslav – Modlitbě za Jana Nepomuckého, která se uskuteční v kostele sv. Jakuba, kde byl Jan Nepomucký pokřtěn.

Jan Nepomucký a jeho dvojí život, tedy ten pozemský i ten následný, jsou zdrojem mnoha odborných prací. Přestože žil ve druhé polovině 14. století, bývá někdy označován jako „světec baroka“, což upomíná na obrovskou popularitu, kterou v tomto období dosáhl. Tomu bude odpovídat i hudební program nedělního odpoledne. Plzeňská filharmonie zahraje skladby J. I. Linka nebo P. J. Vejvanovského, my se v přibližně hodinovém programu představíme nejprve ve sborovém partu Bachova slavného chorálu „Jesus bleibet meine Freude“, poté Jana Nepomuckého připomeneme třemi písněmi českého středověku, z nichž ta první (jedná se mimochodem o vůbec nejstarší český vícehlas, tedy první skladbu na českém území, kde zazněly alespoň dva hlasy) prokazatelně pochází z doby Janova života, a program vyvrcholí kantátou „posledního českého barokního skladatele“ Františka Xavera Thuriho (1939-2019).

Celý program za účasti nejvyšších představitelů církevního života se odehraje za přísných epidemiologických podmínek a bohužel bez účasti publika, nicméně živě jej bude přenášet TV NOE (odkaz na živé vysílání – ZDE).

TV Noe – pořad: Modlitba k sv. Janu Nepomuckému s Plzeňskou filharmonií
 

Program VUSu:

Johann Sebastian Bach: Jesus bleibet meine Freude, chorál z kantáty BWV 147

Tři latinské písně českého středověku:

  • Primo tempore
  • Sanctissima, mitissima
  • Fulgent, fulgent nunc

František Xaver Thuri: Kantáta ke sv. Janu Nepomuckému

 

Účinkují:

Alžběta Poláčková, Nadia Ladkany, Tadeáš Hoza – zpěv
Jakub David Směšný – varhany

Pražští chrámoví sólisté
Vysokoškolský umělecký soubor UK, uměl. ved. Jakub zicha

Plzeňská filharmonie, dirigent Chuhei Iwasaki