O souboru

Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze (VUS UK) je předním českým neprofesionálním sborovým tělesem složeným především ze studentů, absolventů a zaměst­nanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Vznikl již v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Jedním z jeho zakladatelů a zároveň prv­ním sbormistrem se stal hudební skladatel Jan Tausinger.

Koncert VUS UK v evang. Salvátorovi - Pocta Tvůrcům 2011

Za celou dobu existence souboru se zde vystřídalo více než tisíc sboristů, dnes se počet jeho členů pohybuje kolem šedesáti, věkový průměr zpěváků je kolem 31 let. Mnozí bývalí sbormistři VUS UK jsou dnes renomovanými osobnostmi – dirigent Jiří Kout, někdejší sbormistr Pražského filharmonického sboru a Pražského komorního sboru Lubomír Mátl, dirigent Národního divadla v Praze Oliver Dohnányi, profesorka Pražské konzervatoře Miriam Němcová, sbormistr mezinárodního pěveckého sboru v USA Jiří Kratochvíl nebo někdejší sbormistr Pražského filharmonického sboru Jaro­slav Brych. Sbor je jako jediný zástupce v České republice členem Evropské federace mla­dých sborů (EFJC). Ve spolupráci s touto velkou sborovou obcí se v letech 1984, 1987 a 1990 VUS UK spolupodílel na organizaci Mezinárodních pěveckých týdnů v Táboře v jižních Če­chách, v roce 2004 pak připravil sympózium „Po stopách Antonína Dvořáka“.

Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a v jiných místech České republiky sbor vystu­puje často i v zahraničí. Navštívil většinu evropských zemí (Německo, Rakousko, Itálie, Švý­carsko, Francie, Belgie, Holandsko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Lotyšsko, Estonsko, Arménie, Polsko, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie), ale koncertoval i mimo Starý kontinent – nejprve na Sibiři (1987), v roce 1990 v USA a v letech 1992 a 1995 absolvoval dvakrát čtr­náctidenní koncertní turné po Izraeli, kde sbor vystoupil jako první české pěvecké těleso po více než čtyřiceti letech. V létě 1998 podnikl další turné do zámoří, tentokrát na západní po­břeží Kanady a USA. Jeden týden v červenci 1999 strávil soubor na Islandu a v říjnu 2002 absolvoval čtrnáctidenní koncertní turné po centrálním a severním Mexiku. V dubnu 2003 se zúčastnil reprezentativního zájezdu do lotyšské Rigy, kde absolvoval dvě vystoupení v rámci přehlídky „Dny Prahy v Rize“, pořádané Magistrátem hl. m. Prahy. Nejzajímavější zahraniční aktivitu posledních let představuje dvoutýdenní zájezd do Číny na podzim 2011.

Významného úspěchu dosáhl soubor v červenci 1996 na mezinárodní sborové soutěži v rakouském Spittalu, kde zvítězil v konkurenci dvanácti sborů z celého světa vybraných na základì přihlášek od více než stovky těles. Na domácí půdě sbor zaujal v roce 2005, kdy zvítězil v soutěži Musica sacra Praga. Zatím posledním vavřínem je vítězství na Festivalu sborového umění v Jihlavě v roce 2009, kde sbor rovněž získal zvláštní cenu poroty za vynikající interpretaci díla Bohuslava Mar­tinů. Sbor je také aktivní na poli divadelní tvorby, v roce 2004 se zúčastnil velkolepého provedení opery CARMEN, které v AufSchalke aréně v německém Gelsenkirchenu sledovalo na 70 000 diváků, a v září 2005 byli členové sboru pozváni do Bambergu ke spolupráci na sborovém partu opery TOSCA. Velmi zajímavou aktivitou sboru je spolupráce s činohrou Národ­ního divadla v Praze, kde mladí zpěváci účinkovali a účinkují v inscenacích Naši furianti (L. Stroupežnický – záznam představení zde), Vladařka závist aneb Zahradníkův pes (Lope de Vega) a Bláznivý den aneb Figarova svatba (P. de Beaumarchais) a Faust  (J. W. v. Goethe). Od roku 2018 spolupracují také s operou ND, kde se podílejí na nové podobě slavnostní opery Libuše (B. Smetana), inscenované ke 100. výročí vzniku republiky.

V oblasti nahrávací činnosti realizoval VUS nejprve výběr ze svého repertoáru na LP (Supra­phon – 1988). Následovala spolupráce na nahrávce Missy Solemnis skladatele Miloše Boka (BestIA – 1990) a poté nahrávka duchovních skladeb Petra Ebena (Lunarion – 1992). Další tituly vyšly ve vlastní produkci VUS UK, nejprve živé nahrávky dvou stěžejních kantát Anto­nína Dvořáka Requiem a Stabat Mater (oboje spolu s partnerským sborem v Karlsruhe) a stě­žejní album, obsahující hudbu českých skladatelů 20. století na texty lidové poezie (Láska a smrt – Janáček, Martinů, Novák, Eben, Raichl). Řada natočených titulů pokračovala spolu­prací na opětovné nahrávce Dvořákova Requiem, tentokrát pro výroční snímek Pražské kon­zervatoře. V roce 2006 VUS UK účinkoval (spolu s VUS Pardubice) na nahrávce dalších děl M. Boka, tentokrát se jednalo o Credo fis-moll a cyklus Snové koledy. Edici uzavírají profilové CD „PÍSEŇ ČESKÁ“ s tvorbou českých autorů, inspirovanou lidovou poezií (Dvořák, Foer­ster, Martinů, Eben, Fišer, Tučapský a lidové písně), které vyšlo u příležitosti 60. narozenin sboru a CD „ČESKÉ MŠE“ s liturgickými díly Josefa Suka, Josefa Bohuslava Foerstera a Zdeňka Fibicha, vydané u příležitosti 65. výročí založení sboru. Nejnovější CD „TE DEUM LAUDAMUS“ vyšlo u příležitosti 70. výročí založení sboru a obsahuje duchovní hudbu P. Ebena a Z. Lukáše.

Kromě nahrávek vydaných na albech VUS zrealizoval i další snímky:

  • výběr ze svého repertoáru a cappella nahrál v roce 1991 pro mezinárodní společnost Nova Spes
  • v roce 1993 natočil pro nizozemskou rozhlasovou a televizní společnost KRO – Katholieke Radio Omroep Hilversum několik skladeb soudobých českých autorů v pražském kostele sv. Jiljí
  • KRO pořídilo během koncertu VUS v nizozemském Utrechtu v lednu 1994 rovněž živou nahrávku díla AN AMERICAN TE DEUM českého skladatele Karla Husy žijícího v USA za řízení samotného autora
  • během festivalu Europa cantat v rakouském Linzi v roce 1997 natočil VUS nahrávku pro německou televizní společnost ZDF (A. Bruckner – Ave Maria)
  • v roce 1999 nahrával VUS živě pro stanici Vltava Českého rozhlasu snímky několika českých autorů různých období
  • v roce 2002 zaznamenávaly několik koncertů na turné v Mexiku místní rozhlasové stanice