Znovuotevření plzeňské katedrály – A. Dvořák: Te Deum

2. 6. 2021 - 18:00

Katedrála sv. Bartoloměje, Náměstí Republiky, Plzeň

S velkou nadějí v návrat do starých kolejí běhu kulturního světa jsme přijali nabídku Plzeňské filharmonie ke spoluúčinkování na zcela výjimečném koncertu v rámci slavností znovuotevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, která byla takřka 3 roky zavřená kvůli rekonstrukci.

Stěžejním dílem programu bude kantáta Antonína Dvořáka Te Deum laudamus (Tebe, Bože, chválíme), jejíž provedení se pro nás snad stane symbolickým krokem ze světa covidových stínů. Jako řada dalších sborů (a jiných spolků a organizací) ani náš sbor nepamatuje, že by někdy ve své více než 70-ti leté historii nemohl sedm měsíců pracovat (v našem případě zkoušet, zpívat). Po takové době vidíme pozvánku k provedení Dvořákova geniálního zhudebnění děkovného textu více než symbolickou.

Skladbu navíc doplníme dvěma nádhernými a capellovými perlami světového romantického repertoáru; v programu zazní populární Abendlied lichtenštejnského skladatele Josepha G. Rheinbergera a v dozvuku májových slavností také mariánská píseň Ave Maria Antona Brucknera.

 

Celý koncert odvysílá v přímém přenosu TV NOE – odkaz na živé vysílání ZDE

 

Program VUS UK:

Joseph Gabriel Rheinberger (1839-1901): Abendlied, op. 69, č. 3
Anton Bruckner (1824-1896): Ave Maria, WAB 6

Antonín Dvořák (1841-1904): Te Deum laudamus, op. 103

 

Účinkují:

Dana Burešová – soprán
Roman Janál – baryton

Vysokoškolský umělecký soubor UK, umělecký vedoucí Jakub Zicha
Plzeňská filharmonie

diriguje – Chuhei Iwasaki

 

Anotace programu na TV NOE: Slavnostní koncert ke znovuotevření plzeňské katedrály: Plzeň, katedrála sv. Bartoloměje | TV Noe