Mnoho tváří Pavla Jurkoviče

16. 10. 2013 - 19:30

Aula FZŠ Umělecká, Umělecká 8, Praha 7

VŠECKO DOBRÉ TI BUDIŽ PŘÁNO
aneb
MNOHO TVÁŘÍ PAVLA JURKOVIČE

Večer, věnovaný poznávání několika tváří letošního jubilanta, zpěváka, muzikanta, učitele, ale také skladatele či básníka, Pavla Jurkoviče.
Na programu zazní hudba, která provází Pavla Jurkoviče po dobu jeho aktivní muzikantské kariéry, ale také jeho vlastní skladby a úpravy lidových písní.
Koncert se koná pod záštitou starosty Prahy 7, Marka Ječménka.

Pozvánka

Pavel Jurkovič, hudební pedagog, zpěvák, skladatel a publicista se narodil 18. 8. 1933 ve Starém Poddvorově.

V letech 1945–50 zpíval v chlapeckém sboru Schola cantorum Praha (Miroslav Venhoda a Karel Riesinger). Poté studoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy (1952–54) u Josefa Plavce a Eduarda Herzoga a v letech 1965–67 Mozarteum – Orff – Institut Salzburg, kde ho učil Carl Orff a Wilhelm Keller. Byl členem Nových pěvců madrigalů a komorní hudby (1957–65) a Pražských madrigalistů (1967–77). Zúčastnil se mnoha koncertních turné po Evropě a Americe. Od roku 1966 byl členem a později lektorem České hudební společnosti a je také zakladatelem České Orffovy společnosti. Od roku 1967 spolupracoval s hudební redakcí pro děti a mládež Československého rozhlasu. Pro českou televizi vytvořil sérii pořadů hudební výchovy, podílel se také na pořadech historické hudby. Je autorem scénářů a hudebně výchovných publikací. Komponuje písně a instrumentální skladby pro děti a mládež, upravuje lidové písně. Pořádá semináře pro učitele v České republice, Rakousku a Německu. Je kmenovým autorem chlapeckého sboru Pueri gaudentes. V roce 1995 byl vyznamenán Pro merito (za zásluhy) o šíření orffovských myšlenek prestižním oceněním Orffovy nadace v Mnichově. Je také nositelem Výroční ceny Československého rozhlasu za tvorbu pro děti (1980) a Ceny České hudební rady za iniciativní počiny v hudební výchově (1996). Od roku 2005 je také čestným občanem Prahy 7. V roce 2013 oslaví své osmdesáté narozeniny.

K zástupům gratulantů se připojuje také Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze.

Účinkují:

Přátelé Pavla Jurkoviče

děti FZŠ Umělecká (Jana Žižková)
Pueri gaudentes (Zdena Součková)
VUS UK (Jakub Zicha)

Program VUSu:

Písně českého středověku
Hanácké
Martinů: Na tom světě nic stálého (kom. sbor)

vstup volný

Koncert také podpořili:

logo_praha_7

Pavel Jurkovič