VUS UK si opět zazpívá!

Milí přátelé,

po nejdelším hudebním půstu nejen v historii našeho sboru Vás v měsíci květnu a na samém začátku června srdečně zveme ke shlédnutí dvou koncertních projektů, na kterých se budeme podílet a které oba shodně přímým přenosem přenáší TV NOE.

1/ Jan Nepomucký – neděle 16. května, 16:00

Letos slavíme 300 let od blahořečení jednoho z nejvýznamnějších českých
světců sv. Jana Nepomuckého. U této příležitosti jsme byli s VUS UK přizvání k hudební modlitbě, která se uskuteční v kostele sv. Jakuba, kde byl Jan Nepomucký pokřtěn – ano, uvažujete správně, je to přímo v Nepomuku. Kromě chorálu J. S. Bacha a Svatojánské kantáty F. X. Thuriho, které zazpíváme za doprovodu Plzeňské filharmonie, vystoupíme samostatně se třemi písněmi českého středověku, abychom připomněli hudbu, která v době života Jana z Pomuku, tohoto generálního vikáře třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, skutečně zněla. Hudby z této doby je pomálu, ale jsme rádi, že můžeme v našem malém výletu do středověku představit jednu z nejvýznamnějších skladeb tohoto období, Primo tempore. Pochází z poloviny 14. století a jedná se o vůbec nejstarší dochovaný český vícehlas, tedy o první skladbu v Čechách, o níž bezpečně víme, že v ní zněl více než jeden hlas. Doplní ji písně z Franusova kancionálu a z Glogauer Liederbuch, spoluúčinkuje soubor Pražští chrámoví sólisté, který zahraje mimojiné na nástroje z pozůstalosti hudebníka a pedagoga Pavla Jurkoviče.

Živý přenos Modlitby ke sv. Janu Nepomuckému přenáší TV NOE na vysílání
TELEVIZNÍM i INTERNETOVÉM (to je zde: https://tvnoe.cz/live).
Anotaci pořadu najdete tady: Modlitba k sv. Janu Nepomuckému s Plzeňskou filharmonií.

2/ Dvořákovo Te Deum v plzeňské katedrále – středa 2. června, 18:00

S velkou nadějí v návrat do starých kolejí běhu kulturního světa jsme přijali nabídku Plzeňské filharmonie ke spoluúčinkování na zcela výjimečném koncertu v rámci slavností znovuotevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, která byla takřka 3 roky zavřená kvůli rekonstrukci. V současné době navíc svítá naděje, že by na koncertě mohli být přítomni i diváci!
Stěžejním dílem programu bude kantáta Antonína Dvořáka Te Deum laudamus (Tebe, Bože, chválíme), jejíž provedení se pro nás snad stane symbolickým krokem ze světa covidových stínů. Jako řada dalších sborů (a jiných spolků a organizací) ani náš sbor nepamatuje, že by někdy ve své více než 70-ti leté historii nemohl sedm měsíců pracovat (v našem případě zkoušet, zpívat). Po takové době vidíme pozvánku k provedení Dvořákova geniálního zhudebnění děkovného textu více než symbolickou.
Skladbu navíc doplníme dvěma nádhernými a capellovými perlami světového romantického repertoáru; v programu zazní populární Abendlied lichtenštejnsko-německého skladatele Josepha G. Rheinbergera a v dozvuku májových slavností také mariánská píseň Ave Maria Antona Brucknera.

Také tento koncert přenáší živě TV NOE, a to opět na vysílání TELEVIZNÍM i INTERNETOVÉM (https://tvnoe.cz/live).

Publikováno: Úterý, 11. 5. 2021, 09:25
Zařazeno v kategorii: Koncertní činnost
Komentáře k tomuto příspěvku můžete sledovat pomocí kanálu RSS 2.0. K příspěvku momentálně nemůžete psát komentáře. Ping není povolen.

Comments are closed.