Odešla legenda českého sbormistrovství – Miroslav Košler

Miroslav Košler, vynikající český sbormistr, dirigent a pedagog nás navždy opustil.

Legendární hudebník a učitel mnoha úspěšných českých sbormistrů a dirigentů v roce 1962 absolvoval dirigentský obor na pražské AMU a od roku 1951 působil jako sbormistr Pěveckého sboru ČKD Praha. V letech 1970 až 1995 byl hlavním sbormistrem Pražského mužského sboru FOK, v roce 2005 se stal druhým sbormistrem Pražského filharmonického sboru. S uvedenými soubory, především pak s Pražským smíšeným sborem (dříve Pěvecký sbor ČKD), absolvoval četná koncertní turné v zahraničí (Spojené státy, Japonsko, Izrael).


Miroslav Košler při generálce na koncert Pocta tvůrcům – Zdeněk Lukáš, 19. října 2008, Dvořákova síň Rudolfina

Sbormistr a jeho sbor mají k sobě velmi úzký vztah, on by měl být přítelem, rádcem, tátou … Sbormistr se sborem bohatne, chudne, zamilovává a rozvádí se – a jeho členové za ním často přicházejí i v záležitostech zcela soukromých. Na celý život je to role velmi vyčerpávající a vzájemný, časem opotřebovaný vztah, brzy volá po obnově. Je to ale po mém soudu jedna ze sil, která mě na práci se sborem vždycky přitahovala,“ řekl Miroslav Košler v posledním rozhovoru, který poskytl Harmonii v roce 2011.

zdroj: Zemřel Miroslav Košler, legenda českého sbormistrovství; Harmonie, 20.9.2016

Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 29. září 2016 v 11.00 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Publikováno: Neděle, 25. 9. 2016, 23:07
Zařazeno v kategorii: Nezařazené
Komentáře k tomuto příspěvku můžete sledovat pomocí kanálu RSS 2.0. K příspěvku momentálně nemůžete psát komentáře. Ping není povolen.

Comments are closed.